Automobilový trh nám ponúka širokú škálu ponuky od rôznych automobiliek. Každá z automobiliek ponúka vo svojich triedach niekoľko modelov. Vybrať si teda môžeme nielen veľkosť auta (od mini mestských áut až po veľké dodávky), ale aj zameranie auta od lacných low budget áut až po prémiové triedy. Z našich ciest najčastejšie poznáme najviac dostupné značky bmw, mercedes, jaguár, volvo a trochu aj audi (ľudová prémiová značka).

V čom sú prémiové autá lepšie?

Takéto hodnotenie zvykne byť veľmi subjektívne, keďže mnoho ľudí si nedá záležať na komforte, vybavenosti a luxuse v interiéry. Preto ak niekomu stačí volant, 4 kolesá a volant, neocení prémiové výdobytky v takýchto autách. Takýto ľudia sa skôr orientujú na značky dacia, škoda, citroe, peugeot, volkswagen a audi. Ich častým argumentom zvykne byť to, že prémiové značky pokrývajú ten istý komfort, jazdné vlastnosti a bezpečnosť ako low budget značky.

Sedadlá

Sedačky v prémiových autách ponúkajú vyšší komfort, ktorý ocenia ľudia pri dlhších trasách. Často ponúkajú aj kvázi športové bočné vedenie, kožené prešívanie, výhrev, odvetrávanie a masáž.

Interiér

Lacné a vŕzgajúce plasty po prejdení nerovnosti naozaj nie sú doménou prémiových vozov. Ich životnosť je podstatne dlhšia keďže sa tak rýchlo neopotrebujú a sú príjemné na dotyk. Takisto sa od nich neodráža slnko šoférovi do očí.

Bezpečnosť

Prémiové značky ponúkajú svojim majiteľom viac hviezdičiek v testoch NCAP a väčší počet airbagov, ktoré v prípade nehody ochránia posádku auta. Taktiež veľkú úlohu hrá aj tzv. pasívna bezpečnosť. A to množstvo asistentov v podobe vybočenia z pruhu, predvídania kolízií atď.

Poistenie prémiového vozidla

Ak je Vaše vozidlo staršie a plánujete iba PZP, nemusíte mať strach. V podstate je jedno či poisťujete octaviu s objemom motora 1,6l alebo mercedes s rovnakým objemom. Rozdiel nastáva pri havarijnom poistení, kedy do cenotvorby vstupuje aj výbava vozidla. Ideálne je využiť online kalkulačku s porovnaním poistenia, aby ste získali cenovú ponuku presne pre Váš konkrétny prípad.