Žiadosť o pôžičku je na Slovensku bežný pojem. Prakticky denne sa požičiavajú peniaze alebo využívajú ďalšie úverové produkty. Zriaďujú sa kreditné karty a nakupuje sa na splátky. Bývanie sa financuje hypotékami a autá sa kupujú na leasing. Na začiatku tohto celého procesu stojí poskytovateľ pôžičky, teda veriteľ. Je iba na klientoch, pre akého veriteľa sa rozhodnú. V tomto ohľade však nie každý má to šťastie, že mu úver odsúhlasí banka.

Aké sú nevýhody pôžičiek od bankových spoločností v porovnaní s nebankovými spoločnosťami?

Bonita je merateľný status žiadateľa. VUB Banka ju klientovi vypočíta podľa vlastných interných pravidiel a je smerodajná pre odsúhlasenie a výšku pôžičky. V tomto ohľade bývajú klienti často sklamaní, keďže v reklamách vidia upútavky na „Pôžičku až do 15 000 € pre každého“. Keď však reálne o úver požiadajú, banka je oprávnená schváliť im napríklad iba polovicu. Jedná sa o skutočnosť, že maximálna čiastka je určená iba klientom, ktorí sú bankou ohodnotení ako vysoko bonitní.  VÚB Banka kalkulačka na pôžičky svojich klientov posudzuje podľa registra neplatičov. Ak sa Vám v minulosti podarilo omeškať splátku a v tomto registri figurujete je možné, že úver Vám schválený nebude.

Rovnako Vás bude banka posudzovať aj podľa príjmu. Pri žiadaní o pôžičku je do banky potrebné priniesť potvrdenie o príjme. Pre niektorých klientov toto znamená ďalšie zdržovanie pri procese vybavovania a zbytočnú byrokraciu. Pri vybavovaní pôžičky v bankových spoločnostiach je väčšinou potrebné zájsť do kamennej pobočky. Toto znamená ďalšie čakanie a spomaľovanie celého procesu. Čo sa týka rýchlosti doručenia peňazí, hoci banky sľubujú odoslanie peňazí ešte v deň podania žiadosti, nie je to celkom pravda. Najprv banka klienta preveruje. Fáza odsúhlasenia teda príde neskôr a rovnako sa oneskorí aj príjem peňazí na bankový účet. Bankové spoločnosti neponúkajú predaj tovaru alebo služieb na splátky. Aj toto je istou formou pôžičiek. Banky v tomto smere ponúkajú spotrebný úver, o ktorý je nutné žiadať.

 

Zhrnutie nevýhod pôžičiek od VÚB banky:

  • posudzovanie bonity klienta,
  • potrebné doklad o príjme,
  • posudzovanie registra dlžníkov,
  • vybavovanie v kamennej pobočke,
  • oneskorený príjem peňazí na bankový účet,
  • chýba predaj tovaru alebo služieb na splátky.